MEDENİYET TARTIŞMALARI

Yüceltme ve Reddiye Arasında Medeniyeti Anlamak Sempozyum Bildirileri
MEDENİYET TARTIŞMALARI

Yayın Türü: Kitap

Yayın Tarih: 2013

Yayımcı : İLEM Yayınları

Sayfa Sayısı: 274

Editör: Süleyman Güder Yunus Çolak

"9-10 Şubat 2013’te Üsküdar’da gerçekleştirilen “Yüceltme ve Reddiye Arasında Medeniyeti Anlamak” başlıklı uluslararası sempozyumun bildiriler kitabı “Medeniyet Tartışmaları” başlığı ile yayınlandı.
Kitapta yer alan on yedi makale, sempozyumda sunulan tebliğlerin yazarları tarafından yeniden gözden geçirilerek makale olarak vücut bulmalarından oluşuyor. Kitap, “Ahmed bin Bella ve Garaudy: Hayatı ve Mücadeleleri”, “Bir Dünya Tasavvuru Olarak Medeniyet”, “İslam Medeniyeti: Geçmiş ve Gelecek”, “Uygarlık Eleştirileri” ve “Türkiye’de Medeniyet Fikri” başlıkları ile beş bölümden oluşuyor.
Medeniyet Tartışmaları başlıklı kitapta; Syed Farid Alatas, Mustafa Aydın, Cemal Aydın, Salim Aydüz, Muhittin Bilge, Murat Çemrek, Mustafa Demirci, Necmettin Doğan, Tahsin Görgün, Vahdettin Işık, Veli Karataş, Yunus Kaya, Semiha Khelifa, Yacob Mahi, Stjepan Mestrovic, Mustafa Tekin ve İbrahim Halil Üçer’in makaleleri yer alıyor.
Medeniyet kavramına ilişkin fikir dünyamızda yapılan tartışmalara ışık tutan bu çalışmanın, kavramın kullanımına gerek düşünsel gerekse işlevsel yeni değerlendirmelere imkan sağlayacağı düşünülmektedir.

Paylaş: