1980 SONRASI DERGİLER ERİŞİME AÇILIYOR

1980 SONRASI DERGİLER ERİŞİME AÇILIYOR

İslamcı Dergiler Projesi'nin tamamlanmasına az bir süre kaldı. Proje tamamlandığında 1908'den günümüze bütün İslamcı dergilere katalog.idp.org.tr adresinden ulaşılabilecek.

1980 öncesi çıkmış 103 derginin katalog ve dijitallerine şu an ücretsiz ulaşılabiliyor. İDP'ye üye olan kullanıcılar dönem dergi ve yazarlarını okuyabiliyor ve anahtar kelimelerle İslamcı Dergiler Kataloğu'nda tarama yapabiliyorlar.

Kataloglama ve dijitalleştirme çalışmaları devam eden 1980 sonrası dergiler ise siteye yüklenmeye başladı. Bu kapsamda 500 derginin 20 bin sayısı dijitalleştiriliyor ve bu dergilerin bütün içeriği anahtar kelimeler atanarak tek kataloglanıyor. Dijitalleştirme ve kataloglanma işlemleri tamamlanan dergiler ise peyderpey siteye yükleniyor. Bu zamana kadar Atlılar, Gelecek, İktibas, Kalem ve Onur, Anlayış, Kur'an'i Hayat, Beklenen Nizam, Yolcu dahil 1980 sonrası çıkmış 30'a yakın dergi siteye yüklendi.

Sözlü Tarih Görüşmeleri İDP’de

İslamcı Dergiler Projesi (İDP) kapsamında 2017 yılında başlayan sözlü tarih mülakatları, İslamcı dergiciliğin yayın hayatında fikirleriyle, yazılarıyla ve çalışmalarıyla yer almış kişilerle gerçekleştirilmekte ve böylece İslamcı düşüncenin serencamına ışık tutulmaya çalışılmaktadır.
Sözlü tarih mülakatları haftada bir bölüm olarak sozlutarih.idp.org.tr adresinde yayımlanıyor. Bugüne kadar Yalçın Turgut, Turan Koç, Rasim Özdenören, Süleyman Arslantaş, Selahaddin Eş Çakırgil, Atasoy Müftüoğlu, Metin Önal Mengüşoğlu gibi önemli isimlerle yapılan mülakatlar yayınlanırken Şule Yüksel Şenler, Hasan Aksay, Hamza Türkmen, Abdurrahman Dilipak, Cevat Özkaya, Burhan Kavuncu ve daha çok bir isimle yapılan görüşmeler yayına hazırlanmaktadır.

Paylaş: