1960-1980 İslamcı Dergiler Sempozyumu Gerçekleştirildi

1960-1980 İslamcı Dergiler Sempozyumu Gerçekleştirildi

İslamcı Dergiler Sempozyumu’yla Türkiye'de İslamcılık düşüncesi ilk defa ‘tefekkürün kalesi’ olan dergiler üzerinden ele alındı.

Türkiye’de İslamcılık düşüncesi bağlamında tartışılan konuları, kavramları ve özneleri derli toplu bir şekilde ortaya çıkarmak ve Türkiye’de İslamcılık Düşüncesinin gelişim ve seyrini ortaya koymak amacıyla İlmi Etüdler Derneği (İLEM) Üsküdar Belediyesinin katkılarıyla İslamcı Dergiler Sempozyumunu düzenlendi.

1960-1980 arasında çıkmış ve Türkiye İslamcılığının seyrini önemli ölçüde şekillendirmiş olan Mavera, Hilal, Düşünce, Diriliş, Tohum, İslam Medeniyeti, Büyük Doğu, Şura, Tevhid, Çatı, Milli Gençlik, Akıncı, Yeniden Milli Mücadele, Edebiyat ve diğer birçok dergi hakkında sunum ve müzakerelerin yapılacağı "Türkiye'de İslamcı Dergiler: 1960-1980" başlıklı sempozyum, 13-14 Mart tarihinde, İLEM ve Üsküdar Belediyesinin katkılarıyla Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlendi.

İki gün süren sempozyumda Necdet Subaşı, Alev Erkilet, Vahdettin Işık, Metin Karabaşoğlu, Cevat Özkaya, Asım Öz, Ali Göçer gibi isimlerin yanında birçok akademisyen dönemin dergileri üzerine ufuk açıcı tebliğler gerçekleştirdi. Dönemin yayıncılığında bizzat rol almış ve dergicilik alanındaki gelişmelere yakından tanıklık etmiş İsmail Kazdal, Beşir Eryarsoy, Turan Koç, Hasan Güneş, Süleyman Arslantaş, Şule Yüksel Şenler ve Selahaddin Eş Çakırgil gibi değerli isimler ise özel bir oturumda bir araya geldiler.

2014 yılında İLEM bünyesinde başlatılan İslamcı Dergiler Projesi kapsamında bugüne kadar yaklaşık 3000 sayı derginin içeriği kataloglanırken, yaklaşık 15.000 sayfa dergi ise dijital ortama aktarıldı. Bu çalışaların yanında, düzenlenecek olan sempozyum ile birlikte İslamcılığın geçmiş perspektifi ile gelecek vizyonu arasında bir köprü kurulmaya çalışıldı.

Paylaş: