yeni-arastirmalar-yeni-bakislar-4

yeni-arastirmalar-yeni-bakislar-4
Takvimime Ekle 2019-12-Tue 00:00 2019-12-Tue 00:00 Europe/Istanbul yeni-arastirmalar-yeni-bakislar-4 Bu çalışmada 1980 öncesi bir toplumsal-siyasal hareket olarak Akıncılar Hareketi ele alınacaktır. İslamcı gençlik hareketinin örgütsel, ideolojik ve siyasi oluşumları, özneleşmenin boyutları ve unsurları olarak incelenecektir. İDP Sıtkı Türkan Kütüphanesi

Bu çalışmada 1980 öncesi bir toplumsal-siyasal hareket olarak Akıncılar Hareketi ele alınacaktır. İslamcı gençlik hareketinin örgütsel, ideolojik ve siyasi oluşumları, özneleşmenin boyutları ve unsurları olarak incelenecektir.

Türkiye’de İslamcı toplumsal hareketin siyasi gelişimi düz bir hat üzerinde değil, çeşitli kırılmalarla gerçekleşmiştir. Demokrat Parti’nin iktidara geldiği 1950 sonrasında belirli bir toplumsal-kültürel birikime kavuşan hareket, 1969-70 yıllarında MTTB’de İslamcıların örgütlenmesiyle Milli Nizam Partisi’nin kurulmasına sebebiyet vermiştir. 1976 yılı sonrasında gençlik hareketlerinin gittikçe ideolojik çizgilerde yapılandığı bir ortamda Akıncılar Hareketi İslamcı hareketin gençlik teşkilatı olarak örgütlenmiştir.

Seminerin Kaynağı
Ertuğrul Zengin, (2017) “ The Akinji as a Social Movement: The Formation and Operation of Islamist Agency in Turkey” (Bir Toplumsal Hareket Olarak Akıncılar: Türkiye'de İslamcı Öznenin Kurulumu ve Eylemi), yayımlanmamış doktora tezi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul.

Ertuğrul Zengin Kimdir
2008 yılında, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü lisans programını tamamladı. “The Political and Social Thoughts of Satı Bey: Exploring the Ideology of an Ottoman Patriot” adlı yüksek lisans teziyle Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nden 2010 yılında mezun olan Zengin, 2011 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde başladığı doktora çalışmasını 2017 yılında "Bir Toplumsal Hareket Olarak Akıncılar: Türkiye'de İslamcı Öznenin Kurulumu ve Eylemi" adlı tezini savunarak tamamladı. Zengin, akademik çalışmalarını Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde doktor öğretim üyesi olarak sürdürmektedir.

Paylaş: